Нова Србија- Покрет за спас Србије: Формирати Анкетни одбор о Београду на води
Посланичка група Нова Србија –Покрет за спас Србије одржла је данас у Народној скупштини Републике Србије конференцију за новинаре и затражила да се формира Анкетни одбор који ће испитати градњу Београда на води.
„ Земљиште у Београду од 88 хектара дато је на 30 година неком, наводно шеику чији идентитет ни данас није познат. Парламент је донео лекс специалис и ако се зна да се такав закон доноси у изградњи само о хитним пројектима као што су пројекти од националног значаја попут „Јужног тока“,у шта Београд на води као стамбени и пословни пројекат не спада. У међувремену је почело да се прича да се Београд на води прави сумњивим средствима и да га праве сумњиви људи. Зато је неопходно формирати Анкетни одбор који ће испитати све чињенице и обаветити јавност о томе. То је начин да се са Народне скупштине , која је донела лекс специјалис о изградњи Београда на води скине љага“, рекла је шеф полсаничког клуба Нова Србија –Покрет за спас Србије Санда Рашковић – Ивић.
Председник Нове Србије Велимир Илић рекао је да о пројекту Београд на води јавност никада није обавештена ко је гарант тог пројекта , није уопште познато да постоји урађена и једна студија,која се ради за сваку стамбену зграду.
„ Градња Београда на води почела је без разрешених имовинско -правних односа ,због чега смо имали и ноћно рушење у Сава Мали, због кога нико још није одговарао“, рекао је Илић.
Он је додао да нико није обавестио јавност ко су извођачи радова , колико је пројекат исплатив и ко је по уговору дужан да се финансира инфраструктуру.
„ Нико не зна какав је тај уговор и ко ће да сноси трошкове инфраструктуре, посебно што се ради о врло специфицној локацији. Нико никада није видео пројектну документацију за Београд на води. Ко је издао грађевинску дозволу, како је направљен договор и с ким, ко то финансира и којим се парама финансира Београда на води“, рекао је Илић.
Он је истакао да Народна скупштина мора кроз Анкетни одбор који ће да формира да утврди пуну истину и да обавести јавност .
„ Ако се претпоставке да је то сумњив посао испоставе као тачне парламент мора да поништи раније донете одкуке и врати све то у редовне токове и процедуру“, рекао је Илић.